Вільхівщинський заказник
Це – ландшафтний заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Полтавського району Полтавської області, в районі сіл Вільхівщини, Василівки, а також Верхоли, що на схід від міста Полтави.
Заказник розташований на території Черкасівської, Коломацької, Василівської сільських рад Полтавського району Полтавської області.
Статус надано для збереження цінного болотного масиву в заплаві річки Коломак. Рослинність представлена великою кількістю осоки та рогозу, зрідка трапляється оман високий – цінна лікарська рослина. Решту території займає лучна рослинність. Найбільшого поширення серед них набули костриця східна, осока розставлена. Ліси (мішані, листяні з переважанням в'яза, тополі, клена польового) трапляються смугами в заплаві й на терасах. З рідкісних рослин є вольфіябезкоренева, пухирник звичайний.
У заказнику нараховано близько 63 видів представників фауни: курочка водяна, бугай, бугайчик, чапля руда, крижень, чирок-тріскунок, лунь очеретяний, пастушок, бекас, ремез, плиска біла. В сезон міграції кількість птахів подвоюється, і в цей час можна побачити ряд рідкісних видів: лебідь-шипун, шуліка чорний, дупель.
Ссавці у водно-болотному середовищі представлені такими тваринами: полівка водяна, ондатра, інколи єнотоподібний собака, бобер, видра.
Багатою і різноманітною є фауна луків, найпомітнішу і найрізноманітнішу частку становлять птахи: перепел, деркач, вівсянка очеретяна, куріпка сіра, чайка, сова болотяна, орел-карлик. Ссавці представлені тільки полівкою східноєвропейською і зайцем-русаком.
У заказнику гніздується рідкісний вид птахів – журавель сірий, занесений до Червоної книги України.