«Земля» (1930 р.)
Кінофільм «Земля», який у 1930 роках зняв український режисер Олександр Довженко, потрапив до п'ятірки шедеврів світового кіно від ЮНЕСКО. Цю стрічку знімали у Шишацькому районі Полтавської області.
8 грудня 2015 року в Києві на прес-конференції голова Міжнародного фонду культурного співробітництва Влада Литовченко повідомила, що ЮНЕСКО до свого 70-річчя склала список із п'яти кінострічок, що будуть представлені на Фестивалі світових шедеврів.
Серед цих шедеврів опинився і фільм «Земля». Стрічка входить до так званої «української трилогії» Олександра Довженка («Звенигора», «Арсенал», «Земля»). Сам письменник був також сценаристом фільму.
89-хвилинна німа чорно-біла стрічка розповідає про період колективізації, тоді щойно оголошеної. Довженко у властивій йому манері підійшов до теми з філософським розмахом: режисер та сценарист перетворив образ землі на метафору національного космосу, центр і сенс існування українського селянина. У цьому гармонійному космосі землероби ведуть щасливе позачасове життя, спокій якого порушує поява трактору. У фільмі Довженко показав розірвання органічного і містичного зв'язку з землею, яке спричинює колективізація.
Керівництво «Українфільму» визнало, що «Земля» відповідає за своєю ідеологічною орієнтацією лінії партії. Та критики почали звинувачувати Довженка в нехтуванні висвітленням класової боротьби, у захисті куркулів та оспівуванні журби за минулим. Микола Бажан, один із небагатьох, став на захист режисера, розуміючи його особливе ставлення до колективізації: перехід патріархального селянства до колективістського суспільства обов'язково проходитиме через постійний конфлікт людини та природи.
Після необхідних 32-х офіційних та приватних показів 8 квітня 1930 року «Земля» виходить на київські екрани, а вже 17-го числа фільм із показу знімають. Офіційна причина – натуралізм та замах на звичаї.
Фільм має грандіозний успіх у Європі, тоді як в Україні він був заборонений. За кордоном фільм визнали одним із найпоетичніших у світовому кіно. Після прем'єри в Берліні про Олександра Довженка з'являється 48 публікацій, у Венеції італійські кінематографісти називають Довженка «Гомером кіно».
У 1958 році на Всесвітній виставці в Брюсселі за результатами опитування серед 117 видатних критиків і кінознавців із 26 країн світу, «Землю» було названо десятою серед 12 найкращих картин усіх часів і народів. І тільки після цього стрічку реабілітують у Радянському Союзі.
У 2012 році Національний центр Олександра Довженка розпочав реставрацію фільму на основі оригінальної версії 1930 року. Музичний супровід до фільму «Земля» упродовж зими-весни 2012 року на замовлення Довженко-Центру створив український етно-хаос гурт «ДахаБраха».
Великий Чарлі Чаплін назвав Довженка «кращим, що дало світу слов'янство».
Наприкінці ХХ століття впливове європейське міжнародне журі визначило 10 найкращих фільмів усіх часів та народів. Єдиною німою стрічкою, що увійшла до цієї десятки, була «Земля» українського режисера і сценариста Олександра Довженка, яка знімалась на Полтавщині.