top of page

Мотря Василівна Кочубей

     Мотря Кочубей народилася 1688 року в Диканьці на Полтавщині, в родині Василя Кочубея та Любові Жученко. За однією з версій у них було дві доньки й чотири сини. Кочубеї походили з давнього татарського роду Кучук-беїв, один із представників якого прийшов на Запоріжжя, охрестився і став козаком. Мотря доводилася правнучкою тому першому Кочубею.

     Батько дівчини був багатим і впливовим козаком, спершу генеральним писарем, а потім генеральним суддею. У Диканьці Василь Кочубей побудував величезний маєток, де і оселився з родиною. Цей маєток свого часу був одним із найбільших в Україні. Тут були літній палац, пошта, конюшня і манеж кінного заводу, каштанова алея, броварня, розарій, парники, оранжереї, ставки і тенісні корти. Маєток передавався Кочубеям із покоління в покоління, аж доки громадянська війна остаточно його не зруйнувала.

Василь Кочубей.jpg
1.jpg

     Дитинство Мотрі було щасливим і безтурботним. Вона здобула хорошу домашню освіту. Дівчина любила гуляти в саду. За нею, як тінь, ходила її няня. Інколи Мотря брала з собою пажа. Але найвірнішою її подругою була тітка, від якої дівчина не тримала ніяких секретів. А ще Мотря любила товариство. До неї з Батурина часто приїжджали дівчата. Вони співали, розказували цікаві історії. Мотря любила слухати розповіді вчених із Київської академії, спогади старшин, які часто гостювали в домі щедрого генерального судді.

     Хрещеним батьком дівчини був сам гетьман України Іван Мазепа! Беручи в куми гетьмана, Василь Кочубей хотів зажити ще більшої слави. Чоловіків пов’язували давні дружні взаємини. Обидва були ровесниками. Свого часу Мазепа та Кочубей служили гетьманові Петру Дорошенку, а потім разом перейшли на службу до гетьмана Івана Самойловича.

Після 1702 року 63-річний Іван Мазепа залишився сам і почав думати про своє особисте життя. Незважаючи на поважний вік, гетьман виглядав дуже молодо. Він часто навідувався до Кочубеїв, де його завжди гостинно приймали. Іван Мазепа кожного разу привозив родині кума дорогоцінні подарунки, особливо відзначаючи свою хрещеницю Мотрю. Вона була надзвичайною красунею. Кочубей, напевно, пишався вродою доньки і мріяв віддати її заміж за якогось заможного полковника. Йшли роки, Мотря дорослішала.

     Гетьман покохав Мотрю, говорив, що ніколи нікого так не кохав. Чим же зачепила його юна красуня? Мабуть, не тільки вродою. Мала шляхетну, норовливу вдачу. Розумна, гостра на язик, рішуча дівчина легко підкорила серце досвідченого чоловіка. «Вона начитана… Дівчата – що для неї дівчата? Заспівають, казку розкажуть, та й тільки… Мотрі душно в хаті, її душа рветься до великого діла, вона не буденна дівчина… Вона журиться долею України, розуміє тую небезпеку, що грозить нам. Вона все добре бачить, може, краще, ніж не один, що пірнач носить», – ось як у повісті «Мотря» описує дівчину Богдан Лепкий.

Примітка. Пірнач – вид холодної зброї у середньовічній Європі, Київській Русі та Близькому Сході.

Kochubey_Palace.jpg

     Але й сама Мотря не встояла перед дивовижною силою гетьманських чарів! Іван Мазепа «для неї чоловік із тамтого століття, з великих часів, котрі вона так любить» (Богдан Лепкий). Чоловік у свої 65 років був струнким, фізично здоровим, мав красиві, виразні очі. Французький посол Жан де Блюз, який зустрічався з ним у Батурині, так описував його: «Вигляд у нього суворий, очі блискучі, руки тонкі й білі, як у жінки, хоч тіло його міцніше, ніж тіло німецького рейтара, вершник з нього знаменитий».

     Примітка. Рейтар – вид найманої кавалерії в арміях європейських країн у XV-XVIII ст.

     Одного разу під час відвідин родини Кочубеїв Іван Степанович попросив руки їхньої Мотрі. Та батьки, особливо мати, категорично відмовили. Що ж стало причиною такої категоричної відмови?

     Історик Олександр Оглоблін припускає можливість якогось давнього роману Івана Мазепи з матір’ю Мотрі. На це недвозначно натякають родинні перекази Кочубеїв. Існує й інша версія. Любов Кочубей керувала своїм чоловіком і хотіла, щоб саме він став гетьманом. Багато років Василь Кочубей вів інтриги, намагаючись звалити свого давнього суперника і зайняти його місце. Любов уже не раз уявляла себе в ролі гетьманші і тепер не могла змиритися з думкою, що це місце займе замість неї її дочка. До речі, саме цей мотив був використаний видатним українським кінорежисером Юрієм Іллєнком у фільмі «Молитва за гетьмана Мазепу».

     Почуття Мотрі до Івана Мазепи були настільки сильними, що дівчина не змогла змиритися з рішенням батьків і однієї ночі втекла до палацу коханого. «Кого вона любить? Його чи свою мрію про велич, про славу, про могутність? Невже ж це не одно? Він для неї тая мрія, без котрої життя – одна скука, одна пустиня, байдужість… Встала… Не треба розніжуватись, треба привикати до праці і – до боротьби» (Богдан Лепкий).

     У гетьманському дворі Мотря багато читала, вивчала гетьманські листи й універсали. Вона не думала, що таке складне й тяжке гетьманування: треба боронити край і перед зовнішніми, і перед внутрішніми ворогами, і цареві годити, і своїх людей не зраджувати.

content_full.jpg
Ілля Рєпін. Портрет Мотрі Кочубей.jpg

     Конфлікт між Мазепою і родиною Кочубеїв все більше розгорався. Генеральний суддя написав гетьманові гнівного листа, у якому вимагав негайного повернення дочки додому. Іван Мазепа намагався залагодити конфлікт мирно, але змушений був відправити Мотрю назад до батьків.

Дівчина плакала і благала коханого не відсилати її додому. Але той не міг вчинити інакше, адже опинився у надто складній ситуації. Якби гетьман і надалі тримав Мотрю у своєму домі, то від нього відвернулися б не тільки Кочубеї, а й уся козацька старшина, церква і народ. Пізніше Іван Мазепа намагався пояснити дівчині, чому він так вчинив, але ображена Мотря не хотіла нічого слухати.

     «Зажурився я, почувши від дівки таке слово, що Ваша милість зло на мене має, бо Вашу милість при собі не затримав, але відіслав додому; уваж сама, що б із того виросло, – писав гетьман своїй коханій. – Перша (причина): щоб твої родичі по всім світі розголосили, що взяв у нас дочку уночі ґвалтом і тримає в себе замість коханки. Друга причина: що, тримаючи Вашу милість у себе довше, я б не міг жодною мірою витримати, та й Ваша милість так само; мусили б ми із тобою жити так, як подружжя каже, а потім прийшло б неблагословення від церкви і прокляття, щоб нам із тобою не жити».

     Між Мотрею та Іваном зав’язується листування. Закохані протягом недовгого часу листувалися через слуг Мотрі, а також через Карпа і Мелашку, слуг гетьмана Мазепи. Через них дівчина одержала від гетьмана діамантову каблучку і книжечку, а йому передавала то пасмо свого волосся, то намисто з шиї, то свою нічну сорочку – у середньовічній Європі такі знаки уваги з боку дами щодо закоханого кавалера були досить поширеним явищем.

     Збереглося дванадцять листів Івана Мазепи до Мотрі Кочубей. Всі ці послання сповнені теплих і ніжних слів, які показують високі романтичні почуття до дівчини: «Моє серденько, мій квіте рожаний! Сердечно на теє болію, що недалеко від мене їдеш, а я не можу очиць твоїх і личка біленького видіти; через цей лист кланяюся, все тіло твоє цілую люб’язно!» Ну яка б жінка не опинилася в полоні цих солодких слів, тих коштовних подарунків, які так щедро дарував могутній правитель козацької України?!

2.jpg
1.jpg
завантаження (1).jpg

     Михайло Слабошпицький зазначає, що Іван Мазепа був щедро обдарованою натурою. Державний діяч, тонкий дипломат, великий книголюб, знавець багатьох мов і культур, прекрасний музикант, талановитий поет – все це гармонійно поєднувалося в ньому. Не закохатися в такого чоловіка було просто неможливо.

     Мотря довго не могла змиритися з тим, що ніколи не буде з Мазепою: вона плакала, відмовлялася їсти, виходити в люди. Кочубеї були впевнені, що на ній чари: мовляв, Мазепа просив у дівчини локон волосся, а вона йому передавала свою сорочку – отже, приворожена.

     Аналізуючи зміст листів, можна дійти висновку, що поступово стосунки між закоханими змінювалися. «Моє сердечне кохання! Бачу, що Ваша милість у всьому змінилася своєю любов’ю колишньою до мене – як собі знаєш, воля твоя, чини, що хочеш, будеш потім жалкувати, пригадай тільки слова свої, які дала мені клятвою в той час, коли виходила від мене з покою мурованого, коли я дав тобі перстень діамантовий, над який найліпшого, найдорожчого у себе не маю, що «хоч сяк, хоч так буде, а любов між нами не відміниться». Певно, під тиском рідних Мотря почала віддалятися від коханого, і гетьман нагадав їй обіцянку вічно любити його. Саме таку обіцянку дала Івану Мазепі красуня Мотря під час свого першого (і останнього!) візиту до гетьманського палацу. Але ніщо не вічне у цьому світі ­– кохання поступово згасало.

     Мотря подобалася багатьом знатним козакам. Особливу увагу виявляв близький їхній сім’ї Іван Чуйкевич. Вони знали один одного з дитячих років. Чуйкевич був сотником, потім канцеляристом, виконавцем особливих доручень гетьмана. Він часто привозив Мотрі листи від Мазепи.

     Незважаючи на те, що Іван Чуйкевич знав про кохання Мотрі й Мазепи, він кожного разу при зустрічі просив її руки. Чим же так причарувала Мотря хлопця? Ось як описує Богдан Лепкий її красу: «Зріст, погляд великих очей, котрим фарби не підбереш, бо все вони міняються і грають, як море, лице, ніби грецька статуя засоромилась і спаленіла, а усмішка, Боже твоя сила, що за усмішка, дивна, та й не розгадана».

     Кочубеї були не проти їхнього одруження. І дівчина дала згоду стати дружиною славному козаку. На це одруження мусив погодитись і сам гетьман. Новий обранець Мотрі на момент одруження не мав впливової посади, але добре розбирався в літературі, володів кількома мовами. Він був високоосвіченою людиною свого часу. У 1707 році Кочубеївна вийшла заміж. У сім’ї народились двоє дітей – дівчинка та хлопчик. Чи щасливим було сімейне життя Чуйкевичів, не знаємо. Очевидно, що ні.

     А що ж Іван Мазепа? Як він пережив заміжжя своєї коханої? У передостанньому листі до Мотрі він прямо погрожував жорстоко помститися своїм ворогам. І все ж таки крізь біль і гнів проривалося справжнє почуття – гетьман щиро заздрив власним листам, яких торкалися руки коханої, і пристрасно мріяв про зустріч із нею: «Моє сердечне кохання, наймилішая, найлюб’язніша Мотрононько! Вперед смерті на себе сподівався, ніж такої в серці Вашому одміни. Згадай тільки на свої слова, згадай на свою присягу; згадай на свої рученьки, котрі мені ти давала, що (хоч будеш за мною, хоч не будеш) до смерті любити обіцяла. Прошу і вельми, моє серденько, в будь-який спосіб побачся зі мною; що маю з Вашою милістю далі чинити, бо вже більш не буду ворогам своїм терпіти, конечно помсту учиню, а яку, сама побачиш. Щасливіші мої листи, що в рученьках твоїх бувають, ніж мої бідні очі, бо тебе не оглядають».

     Зустріч не відбулася, але Іван Мазепа таки помстився своїм ворогам, тим, хто став на заваді його щастю. У 1708 році він писав О. Меншикову: «Кочубей споконвічний мій є ворог, який від початку мого гетьманства завжди був мені противний і різні піді мною рови копав, радячись невпинно з ворогами моїми». Звинувативши у зраді, гетьман скарав на смерть батька Мотрі, а її матір довгий час протримав під вартою. Його кохання вмирало теж, важко і повільно, наче людина. Останнє кохання, світле й трагічне.

Невідомо, чи знала Мотря, що батько, змовившись із полковником Іваном Іскрою, готує донос Петрові І – про змову Мазепи з польськими й шведськими королями, і що до того доносу прикріплені любовні листи, як свідчення аморальності гетьмана. Не знав і сам Василь Кочубей, що Петро, який уже не раз отримував доноси на Мазепу, вкотре їм не повірить.           Царські посіпаки тортурами вибили з Кочубея й Іскри зізнання в тому, що вони хотіли оббрехати гетьмана для власної вигоди. Невдовзі Петро І повернув закованих у кайдани змовників в Україну, де за велінням Івана Мазепи вони й були страчені. Справжнім зрадникам – Кочубею та Іскрі – росіяни згодом встановили в Києві пам’ятник. Але за часів УНР його демонтували.

     Коли в 1708 році почалась облога, а потім штурм гетьманської столиці Батурина російськими військами, Мотря з матір’ю знаходились у фортеці, а Чуйкевич був біля Мазепи. Батуринці оборонялися хоробро й відбили всі атаки росіян. Тільки через зраду прилуцького полковника Носа ворогу вдалося захопити фортецю.

     Мотря як справжня патріотка України хотіла допомогти своїм – підірвати порохову вежу. Але на заваді став колаборант, що весь час слідкував за нею. Саме через нього жінка потрапила до російського офіцера, який упізнав її і відіслав до князя Меншикова. Князь наказав Мотрю і її матір відправити в найближчий монастир.

     Навесні 1709 року там їх знайшов Іван Чуйкевич. Любов Федорівна залишилась в одному зі своїх маєтків, а Мотря весь час перебувала з чоловіком біля Мазепи.

Після Полтавської битви Чуйкевич і Мотря потрапили в полон до росіян. Цар наказав обох посадити на палю, але за них заступився Борис Шереметєв, нагадавши: «Мотря – дочка Кочубея, який за вірність Вашій Величності голову поклав на колоду». Цар змилувався. Так Чуйкевичі залишились живими.

     Потім Івана відправили в Сибір, невдовзі й дружина поїхала за ним. Через півтора року чоловік помер, а Мотря повернулась на Полтавщину. За однією з версій, вона доживала віку в Пушкарівському монастирі під Полтавою, часто навідуючись на могилу батька та згадуючи щасливі часи, проведені разом з любим гетьманом. Мотрею і монастирем опікувались полтавські полкові старшини, але наглядали і московські окупанти.

     Мотря вчила людей святому письму, лікувала хворих, допомагала бідним і сиротам, щиро молилася за замучених і безвинно вбитих. Перед своєю смертю вона зізналася черниці Оксані Хмарі: «Я, проклята, в усьому винна: я погубила й батька, й Мазепу, і всю Україну. Не будь мене, гетьман би не пішов супроти волі матері, а мій тато не пішов би до царя». По смерті Мотрі (точна дата невідома) скриньку з листами й коштовностями ігуменя передала в село Жуки, де жили родичі Кочубеївни. Поховали її на цвинтарі біля монастиря.

     Є й інша версія – Мотря поїхала до Києва, знайшла матір Івана Мазепи – Марію Магдалину, яка була ігуменею Києво-Печерського Вознесенського монастиря, і залишилася там жити.

Іван Мазепа в ці роки був у вигнанні в Бендерах. Він не забував свою кохану, уже тяжко хворий запитував свою родичку Галину Обідовську, чи не знає вона що-небудь про Мотрю. Гетьман, життя якого вже добігало кінця, сумував за коханою й увесь час шукав приводу зустрітися з нею. Через 2 місяці після Полтавської битви він помер.

     У квітні 2009 року в Полтаві біля стін Вознесенської церкви була створена умовна, символічна могила Мотрі Кочубеївни. У Диканьці, за кілька кроків від Миколаївської церкви, ростуть знамениті кочубеївські дуби, під якими, за легендою, і зустрічалися Мотря та Іван Мазепа. До наших днів дожили лише чотири дуби, які входять до переліку об’єктів Регіонального ландшафтного парку «Диканський» та перебувають під охороною.

33333333.jpg

     Про історію кохання гетьмана Івана Мазепи і Мотрі ходять легенди та перекази. Ця історія стала сюжетом для багатьох літературних творів. Стосунки між гетьманом і Мотрею надихнули Іллю Рєпіна  на написання історичного портрету «Мотря Кочубей». Геніальний композитор Ференц Ліст створив чудову музичну поему «Мазепа». В українській літературі про закоханих писали Степан Руданський, Богдан Лепкий, Володимир Сосюра. Історія кохання молодої панни і знаменитого гетьмана йде на підмостках найзнаменитіших театрів світу.

 

              Радимо прочитати:

 

Бобрищев, Костянтин Васильович.  Отчий край [Текст] / К. В. Бобрищев ; передм. Л. М. Віцені; худож. В. В. Миколайчук. - Полтава : Дивосвіт, 2002. - 800 с.

 

Грибан, Ганна Петрівна. Гортаючи сторінки історії Полтавщини [Текст] / Г. П. Грибан, В. Ф. Халимон. - Полтава : Дивосвіт, 2016. - 446 с.

 

Козуля, Олесь.  Жінки в історії України [Текст] / Олесь Козуля. - Київ : Український центр духовної культури, 1993. - 255 с.
 

Кремінь, Дмитро Дмитрович.  Вибрані твори [Текст] / Д. Д. Кремінь ; вступ. ст. Ю. І. Коваліва. - Одеса : Маяк, 2007. - 631 с.

 

Лепкий, Богдан Сильвестрович.  Мазепа [Текст] : трилогія : Мотря / Б. С. Лепкий. - Львів : Манускрипт : Каменяр, 1991. - 424 с.

 

Лепкий, Богдан Сильвестрович. Полтава [Текст] : істор. повість / Б. С. Лепкий ; упоряд. Р. Д. Горак; худож. С. Г. Якутович. - Київ: Дніпро, 1992. - 486 с.

 

Луговий, Ол. Визначне жіноцтво України [Текст]: іст. життєписи / Овруцький-Швабе, Олександр. - 2-ге вид. - Київ: Ярославів Вал, 2007. -267 с.

 

Чемерис, Валентин Лукич. Трагедія гетьмана Мазепи [Текст] : роман-есе / В. Л. Чемерис. - Харків : Фоліо, 2016. - 475 с.

 

Волосков, Валерій. Останнє кохання Івана Мазепи [Текст] / Валерій Волосков // Вечірня Полтава. - 2015. - № 48. - С. 14.

 

Халимон, Володимир. Життя і смерть Мотрони Кочубей [Текст] / Володимир Халимон // Полтавський вісник. - 2019. - № 15, 11 квіт. - С. 13.

 

Шендрик, Л.  Історії великого кохання [Текст] / Л. Шендрик // Край. - 2017. - № 153. - С. 9-11.
 

Інтернет-джерела:

 

bottom of page