top of page

Білецьківські плавні

Рослинний покрив плавнів формується в залежності від сучасного рівня ґрунтових вод. Цей покрив досить різноманітний – тут поєднується водна рослинність, прибережно-водні зарості, луки, залишки заплавних лісів, а також піщані луки на верхівках грив. Нині найбільші площі займають прибережно-водна високотравна рослинність та піщані сухі луки. Більша частина лук середнього зволоження та лісів була затоплена при створенні водосховища та змінилася прибережно-водною рослинністю. Хоча тут багато проток та заток, водна рослинність у плавнях розвинута слабко, що пов'язано з коливанням рівня води у водосховищі. Тому серед водних видів найпоширеніші занурені рослини, прикріплені до дна – водопериця колосиста, рдесники блискучий та кучерявий. Лише зрідка трапляється латаття біле і дещо частіше – глечики жовті. Угрупування прибережно-водної рослинності утворюють смуги вздовж заток та проток. Найбільші площі займають зарості рогозу широколистого та вузьколистого разом з очеретом.

Луки – справжні та заболочені – займають нині в «Білецьківських Плавнях» невеликі площі. В комплексі з луками трапляються ділянки заплавних лісів — як на невеликих острівцях, так і у вигляді смуг по берегах водотоків. В деревостані переважають невисокі крислаті дуби, трапляються в'яз, тополя біла, верба ламка. В травостої заплавних лісів участь суто лісових видів невелика. Подекуди домінують конвалія звичайна, хвилівник звичайний, ластовень лікарський. Переважають у цих лісах лучні види і так звані рослини узлісь. Дуже цікавими є вільшняки в притерасній частині Дніпра біля села Білецьківка.

Досить значні площі в плавнях займають сухі піщані луки, особливо в центральній частині заплави на великих островах та півостровах. Загалом, рослинний світ «Білецьківських Плавнів» відзначається багатством та різноманітністю – від водної рослинності до сухих піщаних лук. У плавнях зростає чимало рідкісних та малопоширених рослин – водяний горіх дніпровський, очиток шестирядний, очиток пурпуровий, півники сибірські, куга тригранна та деякі інші.

Влітку найчисленнішими та різноманітними групами тварин є прибережно-водні та лісові. У прибрежно-водних екотопах можна зустріти видру річкову, занесену до Червоної книги України, єнотоподібного собаку та ондатру (обидва ці види акліматизовано) і свиню дику.

Із птахів, що є, безумовно, окрасою «Білецьківських Плавнів», на особливу увагу заслуговують види, занесені до Червоної книги України – орлан-білохвіст, гоголь, кулик-сорока та малий крячок. У плавнях на прибережно-водних екотопах дуже поширеними є чаплі (сіра, руда, велика біла, мала біла та квак), качки (крижень, широконіска, чирок-тріскунок), крячки (річковий, світлокрилий, чорний). На стрімких берегах проток оселяються берегові ластівки.

Із плазунів трапляється черепаха болотяна та вуж. А серед земноводних дуже поширені жаби – озерна та ставкова. Із комах цікавою є знахідка вусача мускусного — виду, занесеного до Червоної книги України.

Водні тварини досить різноманітні та численні. В плавнях створилися сприятливі умови для нересту та схованки молоді риб. Постійно мешкають тут такі риби, як карась сріблястий, плотва, короп, окунь, щука та інші. Цікаво, що в плавнях знайдено два види павуків (сріблянка та доломеда), які є індикаторами чистоти води.

Лісова фауна має дещо збіднений характер, оскільки площа лісів невелика. Хребетні тварини представлені переважно птахами, рідше – плазунами; ссавці відвідують лісові ділянки нерегулярно. Загалом серед тваринного світу плавнів є ціла низка регіонально рідкісних видів. Влітку тут трапляється 9 видів тварин, занесених до Червоної книги України. Цей список може бути поповнений під час сезонних міграцій птахів.

«Білецьківські Плавні» – унікальна ділянка заплави Середнього Дніпра з типовим ландшафтом, багатою природною рослинністю, флорою та фауною. Їх можна розглядати, як еталонні ділянки заплави Дніпра, подібних яким уже не збереглося.

Водяний горіх дніпровський
Хвилівник звичайний
Орлан білохвіст
Вусач мускусний
bottom of page